Shinobi War 10 Full Fight Card including Beau Gavin vs. John Byrne

16649481_1422449967785342_7254497484411260941_n

Shinobi Fighting Championships kicks off with its first card of the year after a tantilizing 2016 once again at the heart of Shinobi Fighting Championships at the Olympia, Liverpool on the 25th February. Shinobi War 9: Winter Warfare proved to be the perfect welcome home package for Molly McCann as she put on a dominate display over the gutsy American Anjela Pink who gained everyones respect by taking the fight on 2 days notice.

Adam Ventre from Next Generation also laid to rest his past by submitting Frenchman Matheiu Morciano quickly in the first round & Commonwealth Bronze Medallist Mike Grundy made it a short night as he submitted Fouad Mesdari of France early in the first round.

Shinobi War Fighting Championships will be looking to replicate its ever growing success as it looks to be a driving force in 2017 within the UK MMA industry.

 

Tickets are available here from Ticketsource or directly from fighters before they begin their weight-cuts. AddictedOTR will also be present at the event.

16299350_1340633859291632_44158141267030891_n

Shinobi War 10: Evolution – FULL FIGHT CARD

Pro Welterweight Bout
Mark Kinsella (0-0) MMA Academy vs Mick Stanton (1-0) HAMMA

Pro Lightweight Bout
Richie Smullen (2-0) SBGi vs John Saville (1-0) AVT

Pro Lightweight Bout
Anthony O’Connor (1-0) Next Generation vs Birgir Tommason (0-0) Mjolnir

Pro Lightweight Bout
Jamie Lee (3-2) SBG Manchester vs Tom O’Brien (4-1) Allegience MMA

Amateur Featherweight Title
TJ Nelson (4-1) Aspire vs Bjarki Omarsson (6-4) Mjolnir

Amateur Interim Bantamweight Title
Danny Randolph (7-5) HAMMA vs Patrick Sweeney (3-1) Belfast Martial Arts

Amateur Lightweight Title
Beau Gavin (10-1) HAMMA vs John Byrne (7-2) SBGi

Amateur Interim Flyweight Title
John Hughes (3-0) Aspire vs Ciaran Mullholland (3-0) Belfast Martial Arts

Amateur Welterweight Title
Amadeusz Arczewski (5-1) Next Generation vs Adam Westlund (4-1) Soders Fight Gym

Amateur Welterweight Title Eliminator
Bobby Pallet (7-3) HAMMA vs Simon Ridgeway (3-0) Aspire

Amateur Featherweight Bout
Eddie Johnson (3-0) HAMMA vs Sean Koegan (3-3) SBGi

Amateur Lightweight Bout
Graham Donnellly (4-0) HAMMA vs Chris Green (3-3) MMA Academy

Amateur Flyweight Bout
Connor Wilson (1-1) Next Generation vs Dave Jones (1-4) RGA

Amateur Welterweight Bout
Jack Gunning (0-1) Fulinkazan vs Harry Ettridge (0-0) Kao Loi Gym

Amateur Bantamweight Bout
Adam Wilson (4-3) Next Generation vs Craig Skelton (3-3) Kao Loi Gym

Amateur Lightweight Bout
Jordan Williams (1-0) Next Generation vs Lewis Ridley (2-0) Team Quannam

Amateur Welterweight Bout
Nathan Mcneela-Burman (0-0) Beyond Black Belt vs Ben Crawley (0-1) Aspire

Amateur Middleweight Bout
Joey Dakin (0-1) Beyond Black Belt vs Bjarki Petersun (0-0) Mjolnir

Amateur Welterweight Bout
Adam Cullen (1-0) Next Generation vs Orlando Flemming (1-0) SBG Manchester